Mezei pacsirta (Alauda arvensis)
Népies nevei: szántóka; dalos pacsirta; szántó pityer
A mezei pacsirta a madarak osztályának verébalakúak rendjébe és a pacsirtafélék családjába tartozó faj. Elsősorban nyílt területek lakója, mezőkön, legelőkön, mezőgazdasági területeken találkozhatunk vele, de az erdőségek és a vízi élőhelyek kivételével úgyszólván mindenütt előfordul.
Hossza 22 centiméter, szárnyfesztávolsága 30 centiméter, testtömege 26-50 gramm. A tojó kisebb, mint a hím. Házi verébnél valamivel nagyobb, barna alapon feketés hosszanti csíkokkal mintázott madár. Szélső farktollai fehérek, ez az épen felrepülő madárnál látszik jól. A háta világos- és sötétbarna foltokkal pettyezett, a hasa piszkosfehér.
Tápláléka sokféle: rovarokból, rovarlárvákból, gilisztákból áll, de nyár végén, ősszel kisebb magokat is fogyasztanak. Fiókáinak főleg hernyókat hord. Szeptember táján csapatokba verődik, és november elején kezd vonulni.
Az ivarérettséget egyéves korban érik el. A hímek a tavaszi érkezést követően revirt foglalnak, és hangosan énekelve jelzik annak foglaltságát. Rezgő szárnyakkal, énekelve emelkednek a magasba, nem egyszer száz méter fölé, és ott keringenek a kiválasztott költőhely felett. Az ének befejeztével összekapott szárnyakkal szinte zuhanva érkeznek a talajra. A fű között futva mozognak, soha nem ugrálnak. A fészek kialakításában nagy szerepe van a domborzatnak: gödröcskékben, talajrepedésekben, állatnyomban, trágyadombok mellett építenek fészket, amelyet olykor zivatar utáni elöntés fenyeget. A gödröt kikaparják és szárakkal, fűvel bélelik. Visszatértükkor sohasem a fészek peremére érkeznek, hanem attól kicsit távolabb landolnak, így nem vezetik a fészek nyomára a ragadozókat. A első fészekalja 4-5 tojásból, a második 3-4 tojásból áll. Csak a tojó kotlik. A költési idő 12-13 nap, a fiókákat minkét szülő eteti. A fiókák háromhetes korukra tanulnak meg repülni.
A mezei pacsirta állománya hazánkban egyenlőre nem veszélyeztetett, azonban a szintén rendszeresen fészkelő erdei pacsirta (Lullula arborea) már felkerült a védett fajok listájára, eszmei értéke 5.000,- Ft.